Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
27 Ocak 2015

TOKİ savunması: haksız rekabet

TOKİ kacak saray maliyetinin davasında savunma verdi ve bilgi vermeyerek  ülke çıkarlarının zarar göreceğini söyleyen TOKİ savunmasında haksız rekabet ve kazanca neden olacağı için bilgileri açıklamadığını söyledi. “kamusal zarar, kişisel zarar” ifadelerine de yer verdi.

Mimarlar  Odası Ankara Şubesi Atatürk orman Çiftliği’nde yasadışı şekilde yapılan Başbakanlık Hizmet binası olarak bilinen  kaçak sarayın kalem kalem birim fiyatlarını ve maliyetlerini TOKİ’ ye sormuştu. TOKİ açıklanması durumunda ülke ekonomisi zarar görür  diyerek bilgi vermediği işlem hakkında, Mimarlar Odası Ankara Şubesi  tarafından bilgi edinme kanunun özüne aykırı olduğu gerekçesiyle yargıya  taşınmıştı. Söz konusu davada TOKİ dikkat çekici savunmasını 15 Ocak’ta verdi. TOKİ  savunmasında bilgi edinme kanununun sınırsız olmadığına değinerek, kanun gerekçesinin “Bilgi edinme hakkının sınırları belirlenmiş, ve açıklanması halinde kamunun zarar görebileceği bilgi veya belgeler ile kişilerin zarar görebileceği bilgi veya belgeler, kanun kapsamı dışında tutulmuştur” ifadelerini gerekçe göstermesi mimarların tepkisini çekti.

Mimarlar Odası Ankara  Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan  TOKİ’nin  savunmasında kanun kapsamındaki “kamusal zarar ve kişisel zarar” ifadeleri  istediğimiz bilgilere  dayanak olamaz dedi Candan, “TOKİ bu kez de kacak sarayda bilgi edinme hakkının sınırlarını kamusal gizlilik ve kişisel gizlilik olarak belirleyemez, özrü kabahatinden büyük` dedi.

“kaçak saray maliyetleri açıklanırsa hangi kişi zarar görür bilelim”

TOKİ savunmasında  kesin hesap ve hak edişlerin yapılmadığı yapım işinin devam etmekte olduğuna yer verdi. Aynı gerekçeyle haksız rekabet ve kazanca neden olacağı için maliyetleri açıklamadıklarını ifade etti. TOKİ’nin ifadesinin kamuda yapılan harcamaların ne kadar çalakalem yapıldığını göstermektedir diyen candan şöyle devam etti: “kamuda bir ihale sureci yapıldığında her şey yönetmelik ve kanunlarla belirlenir, fakat kaçak saray surecinde Sayıştay raporlarına göre bu kanun ve yönetmeliklerin ihlal edildiği ortada. Birim maliyetlerin açıklanması  için inşaatın bitmesine gerek yok  verdikleri bilgiler  gerçekçi değil,  bilgi edinme kanunun özüne aykırı, yaptıkları denetimden kaçmak. Ayrıca bilgilerin açıklanması halinde  hangi kişi zarar görürmüş bilelim. 1.derece doğal sit alanı olan Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk’ün vasiyetine aykırı şekilde yapılan bu inşaata harcanan her bir kuruş yasadışıdır bu süreçte imzası olan herkes sorumludur ve yargı önünde hesap vereceklerdir.”

TOKİ’ye sorulan sorular arasında ise Başbakanlık Binasının toplam inşaat maliyeti, kaba ve ince inşaat imalatları, Çevresindeki 40 metre genişliğindeki yol maliyeti, işçilik maliyeti, peyzaj düzenlemesinde ithal edilen ağaçların maliyeti, çevre düzenleme ihalelerini işlerini alan şirketlerin bilgileri, temizlik, bahçe bakımı, aydınlatma ve işletme giderleri vardı.

 

Okunma Sayisi : 11942
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 24.09.2020 - 19:29:29
Şu an 37 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları