Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
13 Mart 2015

Mimarlar, Mareşal Fevzi Çakmak Köşkü İçin Muhafız Alayında

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kültürel Varlıkları Koruma Kurulunda alınan, Çankaya Köşkündeki tescili yapıların Başbakanlığa devredilmesi ve Mareşal Fevzi Çakmak Köşkü’nün lojman olarak kullanımını kamuoyunun gündeminde taşımıştı.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticilerini arayarak Mareşal Fevzi Çakmak Köşkü’nün bakımının yapılması için böyle bir karar alındığını söyleyerek kullanımı konusunda yapılan görüşmede müze olarak kullanımının önemli olduğu vurgulandı.

 

Muhafız alayı yerleşkesine davet edilen Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yöneticileri, Mareşal Fevzi Çakmak Köşkünü yerinde inceledi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu, sekreter yardımcısı, restorasyon uzmanı Esra Girgin  hem Cumhurbaşkanlığı Muhafız alayı yerleşkesinde hem de Mareşal Fevzi Çakmak Köşkü’nde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı  Muhammet Tanju Poshor ile birlikte incelemelerde bulundular. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mareşal Fevzi Çakmak Köşkü’nün müze haline getirilmesi önemli bir adım “dedi.

"Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayından örnek adım"

Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinin hemen yanında olan muhafız alayı yerleşkesi içerisinde bulunan Mareşal Fevzi Çakmak Köşkü’nün müze haline getirilmesi için Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak destek veririz. diyen Candan şunları kaydetti "Kültürel mirasımızın korunarak kamusal kullanıma açılması önemli, komutanlığın bu konudaki kararı sevindiricidir.Kurumlar arasında kurulan iletişim ve bilimsel yaklaşım ile sorunun çözümlenebileceği konusunda  Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı örnek bir adım atmıştır.Mareşal Fevzi Çakmak Köşkü ödenek çıkartılması ve özellikle çatı bakımının yapılması ile önemli bir müze olacaktır.Darısı diğer kurumların başına"

Mareşal Fevzi Çakmak  Köşkü: 1930-1932 yılları arasında inşaa edilmiştir.Çankaya Caddesi Komutan konutları bölgesinde yer alan köşkte Fevzi Çakmak 1933-1950 yılları arasında ikamet etmiştir. Köşk 3 Temmuz 1969 tarihinde varisleri tarafından Cumhurbaşkanlığına devredilmiştir. Köşkün onarımı yapılarak bir bölümü müze haline getirilmiş, diğer salonlar ve yatak odaları ise misafirhane olarak düzenlenmiştir. 16mx13m ebadında dikdörtgen plana sahip olan yapı ,bodrum kat, zemin kat ,1.kat ve çatı katındaki altıgen formlu odadan çıkılan terastan oluşmaktadır. Dar ahşap merdivenlerle birbirlerine bağlanan katlardaki mekansal zenginlik etkileyicidir.1983 yılında Mareşal Fevzi Çakmak'ın madalyaları ve özel eşyaları Askeri Müze komutanlığına teslim edilmiştir.Köşk Cumhurbaşkanlığı tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerini ziyaret edecek üst düzey yabancı asker konuklar için misafirhane olarak kullanılmak üzere geçici olarak  Genel Kurmay Başkanlığına 6 Kasım 1993 tarihinde tahsis edilmiştir.Köşkün restorasyonu 1994 te tamamlandıktan sonra Cumhurbaşkanlığı muhafız alayına teslim edilmiştir.11 Ocak 1994 tarihinde Ankara KTVKK tarafından 3364 sayılı kararıyla tescil edilmiştir.

Okunma Sayisi : 11444
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 24.09.2020 - 12:54:59
Şu an 52 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları