Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
08 Nisan 2015

Tarihi eser alanında kepçeli kazı

Zir vadisinin tahrip edildiğini, Mimarlar Odası Ankara Şube Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu Üyesi, Fotoğrafçı Mehmet Özer’in fotoğraflarıyla belgeleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Zir Vadisi’nde kepçeler dolaşıyor koruma kurulu ne iş yapıyor” dedi.

Mimarlar Zir vadisinde tahribat olduğunu belirterek tahribatın durdurulmasını istedi. Fotoğrafçı ve aynı zamanda Mimarlar Odası Ankara Şube Kent İzleme Merkezi Üyesi olan Mehmet Özer’in fotoğrafları 5 Nisan tarihinde çekerek Oda’ya teslim ettiği belirten Candan, şöyle devam etti: “ Zir vadisinin talan edilmesi ve tahrip edilmesi ile karşı karşıyayız. Zir Vadisi Sincan- Yenikent yerleşkesine 5 km uzaklıkta 2. Derece arkeolojik sit alanıdır. Yeni kent yakınında ermeni mezarlığının da bulunduğu, “ıstanoz” yerleşkesi olarak geçen önemli  tarihi eserlerin bulunduğu bir alandır. Arkeolojik sit alanına kepçelerle girilmiş, kazı yapılmış. Koruma Kurulu ne iş yapıyor, Arkeolojik sit alanında kepçe ile kazı yapılamaz.  Bir ülkenin en önemli arkeolojik değerlerinin hiçe sayıldığı bir süreçle karşı karşıyayız. Ermeni Mezarlığından kalan kemikler ortalarda dolaşıyor. Buradaki Mezar taşlarının bir kısmı Sincan Belediyesi’nin bahçesinde sergilendi ama şu anda bunların nerede olduğu bilinmiyor. Sincan belediyesinin bahçesinde yer alan ama şu anda nerde olduğu bilinmeyen eserlerin de nerede olduğunun kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz.  2. Derece Arkeolojik sit alanı içerisinde yeni setlemelerle tarım alanları açılmış, halk piknik yapıyor. Kültür Bakanlığı’nı acilen göreve davet ediyoruz.”

Zir vadisi de parsel parsel

Candan ayrıca  Zir Vadisi çevresinde parsellerin 49 yıllığına kiralandığı duyumlarını aldıklarını söyleyerek , “Zir Vadisi’nin hemen yakınında büyük bir alanın parselinin 49 yıllığına kimde olduğunu merak ediyoruz. At çiftliği, balık çiftliği yaklaşımlarıyla  kime parsellendi. Gökçek’in parsel parsel mevzuu ile ilişkisi var mı kamuoyuna açıklansın” şeklinde konuştu.

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan: “Çağdaş modern bir ülkenin başkenti olması gerekiyor Ankara. Melih Gökçek’in başka meşguliyetleri var anlaşılan. Kentte Tarihi ve doğal alanları tahrip ediliyor, birileri biçimsiz Robotlar yapmakla meşgul.” Dedi

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya: “Ankara Tarihsel anlamda geçmişi olan bir kent. AKP hükümetinin kentsel ranta dayalı olarak, geçmiş uygarlıklara tarihe saygı duymadan, yaptığı uygulamaları görüyoruz. Kentlerin geçmişi korunmalı.”  ifadelerini kullandı.  

Okunma Sayisi : 3937
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 24.09.2020 - 19:29:29
Şu an 39 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları