Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
29 Nisan 2015

Saraçoğlu’nda polis zoruyla tahliye

Saraçoğlu Mahallesi kente kazandırılma projeleri ve yarışma sürecinden zorla tahliye etme sürecine geldi. 

Saraçoğlu Mahallesi’nde bildirimsiz, belgesiz Pınar Kuşçu zorla tahliye edildi. Tahliye sırasında Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Saraçoğlu’nda ikamet edenlerin davalarını yürüten Avukat Asım Özcan, Mimarlar Odası Ankara Şube Avukatının itirazlarına rağmen tahliyenin devam etmesi tepki çekti. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kaymakamlık, Defterdarlık ve emniyet güçleri’ne tahliye belgesi göstermelerini istedik, belgeyi gösteremiyorlar buna rağmen tahliyeyi sürdürüyorlar ifadelerini kullanarak tepkisini dile getirdi. Candan, “ Bir tahliye belgesi bile göstermekten aciz olarak, tahliye işlemi yürütmeye kalkışıyorlar.  Kamu görevi yaptıklarını söylüyorlar, biz de kamu görevi yapıyoruz. Kamu görevi yapan insanın elinde belgesi olur. Başkentin göbeğinde mi dağ başında mıyız anlamakta zorluk çektiğimiz şekilde Pınar Kuşçu’nun ikinci kattaki eşyaları birinci kattaki boş daireye taşınıyor. Baskıyla, keyfi uygulamayla hukuki olmayan bir süreçle karşı karşıyayız. Üstelik, yarın TEOG sınavına girecek bir çocuk evde yaşadığını da düşünürsek vicdan da kalmamış. Burada Saraçoğlu Mahallesi’nde bu tür olaylar yaşanmasın istedik, elimizi taşın altına koyduk. Protokol süreçlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sözünü tutmadı süreci böyle vicdansızca bir yere taşımayı başardı. İnsanları zorla evinden tahliye edemezsiniz. Saraçoğlu kültürel bir mirastır, kimsenin malı değildir. Burası hepimize aittir. Bugün Saraçoğlu’nda gördüğümüz, ülkede yaşanan durumun aynasıdır. Hukuk tatile çıkmış, vicdan ise hiç yok ” Dedi.

“Hukuki işlem başlatacağız”

Saraçoğlu Yaşatma Derneği’nin kendilerini arayarak mahallede zorla tahliye yapıldığını söylediğini de kaydeden Candan, “ Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak buranın lojman statüsünün kaldırılmasına yönelik açtığımız dava devam ediyor. Biliyorsunuz ki önce riskli alan olduğuna dair karar alındı bunun üzerine davalar açıldı. Davalarda yürütmeyi durdurma kararları alındı. Buna rağmen insanların rızası alınmadan zorla tahliye yapılması doğru değildir. İlgili ve gerekli hukuki işlemleri başlatacağız.” Şeklinde konuştu. 

“Oğlum yarın sınava girecek”

Bir gün içerisinde iki çocuğuyla evsiz kalan Pınar Kuşçu : “ Hiçbir belge göstermediler buna rağmen evi boşaltmamı istediler, 15 Haziran’da evi boşaltacağıma dair bir taahhütnameyi imzalamamı istediler imzalamadığım için evim boşaltıldı. Yarın oğlumun TEOG sınavına gireceğini söylemem rağmen eşyalarımı boş daireye taşıyıp kilitliyorlar, bu hukuksuz süreç içinde ayrıca dava açacağım. Dava süreçleri zaten devam ediyor, Davayı kazanınca eşyalarımı eve geri taşımalarını da istiyorum.” İfadelerini kullandı.

Avukat Asım Özcan ise  tahliye işleminin hukuka aykırı olduğunu söyleyerek, “Saraçoğlu Mahallesindeki lojmanların statüsü ne ise bu tahliye işlemini yapmaya çalışan ve faaliyet gösteren kaymakamlık’ta aynı statüdedir.  Saraçoğlu Mahallesi’nin halka açılacağını söylediler şu an söylüyorlar halka açılacak alanda okul kapatıyorlar. Hiçbir projeleri yok.  madem hiçbir fikir yok insanların oturmasında nasıl bir engel var? Şu an eline yürütmeyi durdurma  karar tebliğ edilmeyen  Pınar Kuşçu itiraz için bir hafta süresi var, davaya itiraz sürecini dahi tanımadan tahliye işlemi yapmaları hukuka aykırı.” İfadelerini kullandı.

Özcan Saraçoğlu’ndaki sürecin Anayasa Mahkemesi ile birlikte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de taşınacağını ifade etti.

TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBE BASIN BİRİMİ 

Okunma Sayisi : 2442
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 24.09.2020 - 19:29:29
Şu an 41 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları