Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
29 Nisan 2015

İller Bankası yıkılamaz

İller Bankası’nın tescilinin kaldırılarak yıkılmasına yönelik Büyükşehir Belediye meclisinin aldığı kararı protesto eden TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi,KORDER, DOCOMOMO_TR, Mimarlar Derneği 1927, Türk Serbest Mimarlar Derneği, Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortak bir açıklama yaptı. İller Bankası önünde yapılan açıklamayı mimarlık örgütleri adına Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan okudu. Candan, “ 1933 yılında Atatürk tarafından kurulan İller Bankası , bu binadan şehirlerin alt yapısını imar etmiştir. Bina Koruma Kurulu tarafından tescil edilmiş kültür varlığıdır. Sadece İller Bankası’na sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sadece Büyükşehir Belediyesi’ne ait değildir, bina hepimizin değeridir. 2005 yılında restore edilen bina sade ve yalın bir dili vardır. Atatürk’ün mimarı olarak bilinen Seyfi Arkan tarafından tasarlanan bina Mimarlık tarihi açısından üniversitelerde ders konusu haline gelmiş, hem de Türkiye’de modern mimarlık eserleri üzerinde 20. Sırada yer alacak kadar değerli bir binadır. Böyle bir yapının yıkılması kabul edilemez” dedi.

“İller Bankası için meclis kararında oy birliği affedilemez”

Candan Büyükşehir Belediye meclisinin oy birliğiyle İller Bankası’nın yıkımına yönelik karar almasını ise şu sözlerle eleştirdi: “İller Bankası’nın meclis toplantısında yıkım kararının oy birliği affedilemez. Cumhuriyetin temsil değeri olan bir değerin yıkılması anlamına gelir. Koruma Kurulu’na yapının tescilinin kaldırılması ve yıkılması noktasında Büyükşehir Belediye meclisi oy birliğiyle görev verdi. Önceki Koruma Kurulu üyelerinin binanın tescilini kaldırmak istemediği için görevden alındığını biliyoruz. Onlar kültürel mirasa saygı duydukları için, bilimin gereğini yaptıkları için görevden alındı.  Şimdi Koruma Kurulu üzerinde baskı var, Koruma Kurulu üyelerinin bilimden, etikten sanattan yana tavır göstereceklerine inanıyoruz. Oybirliği ile Büyükşehir Meclisinden alınan karar affedilmez bir suçun kapısını aralamış, Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na ağır bir sorumluluk yüklemiştir. Cumhuriyetin temsil mekânı, 20.yy mimari mirasının seçkin mimarlık eserinin korunarak gelecek kuşaklara taşınması sorumluluğu şimdi Koruma Kurulu üyelerindedir.”

Candan, İller Bankası’nın korunması için Türkiye çapında da uluslararası mimarlık örgütleriyle, üniversitelerle birlikte kampanya yürüteceklerini belirtti.

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan : “Cumhuriyet’in ilk kuruluşundan beri, kentlerin imar sürecinde İller Bankası’nın katkısı büyüktür. Bugüne geldiğimizde Ankara’yı imar etme konusunda iddiası olan Büyükşehir Belediyesi tarafından böyle bir yapının yıkılmasını anlamıyoruz. Halka mal olmuş, belleklerde yer etmiş bu yapı korunmalıdır.” 

Okunma Sayisi : 2648
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 24.09.2020 - 19:29:29
Şu an 41 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları