Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
25 Mayıs 2015

"Hacıbayram'da açılış yasadışı"

Ulus Tarihi kent Merkezi kentsel sit alanında  7. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’nin Ulus tarihi kent merkezindeki 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı kararına “dur” dedi.

7. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, Büyükşehir Belediyesi’ne Ulus tarihi kent merkezi kentsel sit alanı 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı kararına karşılık açtığı davada yürütmeyi durdurmuştu. Büyükşehir Belediyesi ve Cumhurbaşkanı tarafından Hacıbayram Camiisi ve çevresi ile kitapçılar çarşısının açılmasına Mimarlardan tepki geldi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Hacıbayramda açılış yasadışı, yöneticiler hukuku çiğnemeyi alışkanlık haline getirdiler" dedi.

Hacıbayram açılışı Kaçak Saray’dan sonra hukukun bir kez daha katledilmesidir

Bu açılış yasadışıdır, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı  bu alanı da bağlamaktadır. diyen Candan şöyle devam etti:"Hukuk önünde herkes eşittir ve  yöneticilerin hukuka uymaları zorunluluktur . Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 15.03.2013 tarih ve 490 sayılı kararı ile, Ulus tarihi kent merkezi kentsel sit alanı 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı kabul edilmiş, bu plana karşı açtığımız davada Mahkeme yürütmenin durdurulmasına karar vermiştir.  7. İdare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verirken, Danıştay’ın verdiği kararı dayanak göstermiştir.  Bu yargı kararları ile Ulus Tarihi Kent Merkezinde tüm uygulamalar tartışmalıdır. Ulus’ta yapılan bu açılış, Kaçak Saraydan sonra hukukun bir  kez daha  katledilmesidir. Ulustaki o projede insanlar zorla dükkanlarından çıkartıldılar, mağdur edildiler. Yasadışı inşaat sürecinde, içeride insanlar varken   çöküntü oldu insanlar yaralandı. Aynı şekilde Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı ise yine Ulus’ta Bakanlar Kurulu Kararı’na karşı verilmiştir. Bakanlar Kurulu 2010 yılında Ulus Tarihi Kent Merkezi kapsamında yer alan alanlar yenileme alanı  ilan etmişti. Bunu yargıya taşımıştık. Bu karar Danıştay’dan döndü. Danıştay yürütmeyi durdurma vermişti. Aynı gerekçelerle verilen 7. İdare Mahkemesi kararı için  Melih Gökçek’e geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istiyoruz. ”

Ekim 2014’te tarih ve 1871 sayılı meclis kararı ile ikinci 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı onaylandığını söyleyen Candan,  “bu ikinci meclis kararı ile onaylanan plan da yargıya taşındı, hukuki süreç devam ediyor. Aynı şekilde yürütmeyi durdurma kararı bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.  

Okunma Sayisi : 2425
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 24.09.2020 - 19:29:29
Şu an 44 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları