Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
19 Haziran 2015

AOÇ Tesisleri "Ticari Sır” Oldu


Atatürk Orman Çiftliği arazileri üzerindeki Ala Tesislerinin Türkiye Büyük Millet Meclisince kullanılmasına ilişkin yapılan kira sözleşmesini soran mimarlara “ticari sır” cevabı verildi.

Atatürk Orman Çiftliği arazisi olan  38 dönümlük  Ala tesisleri  aylık 14.000 TL karşılığında TBMM tarafından kiralandı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi  bilgi edinme kanuna göre kira sözleşmesini istedi. Kira sözleşmesi için TBMM’ye resmi yazan Mimarlara TBMM’den “ticari sır” yanıtı geldi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ticari sır yanıtına tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “ Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk'ün vasiyeti ve şartlı bağışla  halka emanet edilmiştir. AOÇ arazilerinde sadece milletvekillerinin kullanacağı ayrıcalık bir kullanım olamaz. TBMM orada ticaret mi yapacak ki ticari sır olarak kira sözleşmesine ticari sır yanıtı veriyor.Ortada ticari sır diye bir şey yok, Atatürk'ün vasiyeti çok net.AOÇ arazileri ayrıcalıklı kullanılamaz. "

Kaçak saray ne kadar Atatürk'ün vasiyetine aykırı ise, Vekillere ayrıcalıklı kullanımda o kadar aykırıdır diyen Candan, "AOÇ arazisi içerisinde olan sosyal tesislerde, yürüyüş yolları, tenis kortları, restaurant kafeterya ve yüzme havuzu bulunuyor. Bu tesislerin kullanımının   milletvekillerine  verilmesi, Atatürk'ün vasiyetine de, şartlı bağışına da AOÇ'nin kuruluş ilkelerine de aykırıdır.Tesislerin kullanımı halka açılmalıdır.Dava açmak için TBMM Genel Sekreterliğinden AOÇ müdürlüğü ile yapılan kira protokolünü istedik.Ticari sır diye Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 23.maddesi, Kanunun uygulanmasına ilişkin Yönetmeliğin 34.maddesi çerçevesinde bilgi edinme talebimizi reddetti.  AOÇ alanlarında ticari sır olamaz.Milletvekileri için ayrıcalıklı kullanım yaratan bu süreçte milletvekillerinin  AOÇ alanlarındaki ayrıcalıklı kullanımına dava açtık. AOÇ şartlı bağışla halka bırakılmıştır. Şartlı bağışın dışındaki her türden kullanım Atatürk'ün vasiyetine aykırıdır. Bu konuda  CHP MHP ve HDP milletvekillerini ayrıcalıklı kullanım konusunda tavır almaya davet ediyoruz. Millete bırakılan yere millet giremeyecek vekilleri girecek bunu kabul etmemiz mümkün değil.” Şeklinde konuştu.


AOÇ'de halkı dışlayan ayrıcalıklı kullanıma çifte dava


Candan konuyu yargıya taşıdıklarını ifade ederek şunları söyledi: “ TBMM’nin hem bilgi edinme kanununa rağmen ticari sır diyerek reddettiği sözleşmeyi göndermediği için, hem de Kira protokolünün iptal edilmesi için davamızı açtık. AOÇ Genel Müdürlüğü ve TBMM arasında yapılan kira protokolünün iptal edilmesini önemsiyoruz, Çünkü AOÇ arazileri kamusaldır, halkındır, milletvekilleri ya da meclis çalışanlarına ayrılacak nitelikte olamaz.AOÇ arazisi içerisinde restaurantından, kafeteryasına, yüzme havuzuna, yürüyüş alanlarına ve tenis kortlarına kadar her şey halka  açılmak zorundadır.Kaçak Saray vasiyete ne kadar aykırı ise, bu tesislerin ayrıcalıklı kullanımla, TBMM'ye devredilmesi o kadar vasiyete aykırıdır. Cumhuriyetin eşitlikçi değerlerini ihlaldir. AOÇ arazisindeki sosyal tesisler halka açılmalıdır. Bugün Ankaralıların nefes alacak yerleri , çocuklarını götürecekleri bütünlüklü açık ve yeşil alanları yoktur.O tesisler halkındır."

Okunma Sayisi : 1790
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 27.09.2020 - 12:52:41
Şu an 57 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları