Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
18 Haziran 2015

Kaçak Saray’a Kaçak Devir

Kaçak Saray olarak bilinen ve Başbakanlık Hizmet binası olarak yapılan binanın Cumhurbaşkanlığına devredileceği duyumunu aldıklarını söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Yöneticileri devre tepki gösterdi.

Atatürk Orman Çiftliğinde yasadışı şekilde Başbakanlık Hizmet Binası olarak başlanan ve Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılan Kaçak Sarayın devri Cumhurbaşkanlığı’na yapılıyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesinden yapılan açıklamada, Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Saray kaçak olduğu gibi bu devir de kaçaktır, hukuken ayıplı olan bir yapı Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlığı olamaz. " dedi.

 "Kaçak saray hukuken kaçaktır, vicdanen kaçaktır,siyaseten kaçaktır"

 Yapının hukuken ve vicadanen kaçak olduğunu söyleyen Candan şöyle devam etti:  “Başbakanlık da  olsa, Cumhurbaşkanlığı da olsa, o  bina Atatürk'ün vasiyeti ve hukuk ihlal edilerek, kamusal alan gasp edilerek, vergilerimiz lüks ve şatafat harcanarak yapılmıştır. İlan edilmemiş bir rejimin mekansal karşılığı olan Kaçak Saray, Hukuken kaçaktır, vicdanen kaçaktır. Bugün Koruma Kurulunun, Başbakanlık tarafından inşaa edilen kaçak sarayın Cumhurbaşkanlığına devrinin yapılmasını gündemine aldığı duyumunu aldık. Bu devir işleminin de kaçak olduğu ortadır. Saray Kaçak olduğu gibi devirde kaçaktır. Kaçak Saray ile ilgili her işleme dava açıyoruz.Koruma kurulunun bu kararına da açacağımız dava ile AOÇ ve Kaçak Saray ile ilgili 58 davamız olacak. Koruma Kurulu üyelerini uyarıyoruz.Bu kaçak devir işlemine onay verenler yargı önünde hesap verecekler.Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusunun bize emanet ettiği kamusal alanın talanında imzaları olacak.Bu konuda sorumuluk alan herkes,bilimsel olarak attığı imzanın ne anlama geldiğini bilmeli."


"Kaçak Saray Boşaltılsın, Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü'ne taşınsın imza kampanyası "

Candan ayrıca, Kaçak Saray'ın acilen boşaltılmasını, Cumhurbaşkanlığının yerinin Çankaya Köşkü olduğunu belirterek, Kaçak Saray Boşaltılsın, Cumhurbaşkanlığı Çankaya'ya taşınsın imza kampanyası başlatacaklarını açıkladı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin, Kaçak Saray ve Atatürk Orman Çiftliği alanlarının kamusallaştırılması ve Atatürk'ün vasiyetine ve şartlı bağışına uygun şekilde nasıl kullanılacağına dair uluslararası açtıkları fikir proje yarışmasında, öneri fikirler ağustos ayında Mimarlar Odasına teslim edilecek.

Okunma Sayisi : 1659
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 24.09.2020 - 19:29:29
Şu an 39 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları