Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
12 Haziran 2015

Saraçoğlu Mahallesi Artık Direniş Alanı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin sekreteryasını yürüttüğü Başkent Dayanışması, Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı olan alman mimar Paul Bonatz tarafından tasarlanan,her ağacı, her binası ve tüm alanı kültürel varlık olarak tescillenen Saraçoğlu Mahallesi'nde “Terketmiyoruz” eylemi gerçekleştirdi.

“Taahütname de vermiyorum çıkmıyorum da”

Konutlarda yaşayan sakinlerin tahliye edilerek satılması gündemde olan Saraçoğlu Mahallesinde, Başkent Dayanışması bileşenleri, mahalle sakinleri, icra memurlarını bekledi. Zorla tahliye için görevliler gelmeyince, bileşenler ve mahalleliler, Çankaya Kaymakamlığına giderek, kaymakamla görüşmek istedi. Kaymakamın izinde olduğu söyleyen yazı işleri müdürü yetkisiz dedi. Evini zorla boşlatılması için tebligat gönderilen İrfan Şahinoz dün gelip boşaltın derken yetkiliydiniz, bugün niye yetkisizsiniz dedi. Şahinoz ”sinirlerimiz bozuldu artık, taahütname  vermiyorum da çıkmıyorum da” dedi.

“Önce Kaçak Saray boşaltılacak, sonra Saraçoğlu Mahallesinin geleceğine birlikte karar vereceğiz”

Kaymakamlık önünde Başkent Dayanışması adına, açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Bu ülkenin yöneticileri hukuk kararlarına rağmen hukuksuzluk yapacaklar,  hukuka uymayacaklar, Sonra Saraçoğlu Halkına hukuka uyun diyecekler. Böyle bir adaletsizlik kabul edilemez. Kaçak Saray boşaltılmadan bu ülkede hukuk tesis edilemez, önce Kaçak saray boşaltılacak, sonra Saraçoğlu Mahallesinin geleceğine birlikte karar vereceğiz.” Dedi.

“Saraçoğlu Mahallesini herkes tarafından kullanılan bir alana dönüştürürüz, her ağacın gölgesini kullanır, her çime oturur, her binaya dokunuruz”

Saraçoğlu Mahallesinde, kullanılan konutları boşaltarak, kullanılmayan atıl yapıların satılması gerekçesiyle Saraçoğlu’nun satmayı planladıkları aşikar diyen Candan ” Demek ki protokoller hazırlanmış, seçim sonrası bir oldu bittiye getirilerek, zorla tahliye yapılacak, sonrada satış imzaları atılacak… Saraçoğlu mahallesinde kuvvetle muhtemel bir TÜRGEV süreci ile karşı karşıya kalabiliriz. Burayı atıl ve kullanılmayan statüsünden satmaya çalışıyorlar. Bugün buradaydık gelemediniz. Pazartesi (15 Haziran) eğer bir zorla tahliye süreci için buraya gelirse, Saraçoğlu Mahallesini kullanılmayan atıl bir alana olarak bırakmayız. Saraçoğlu Mahallesini herkes tarafından kullanılan bir alana dönüştürürüz, her ağacın gölgesini kullanır, her çime oturur, her binaya dokunuruz. Aklınızın gerisini gördük. Ankara halkı kentin merkezindeki en önemli kamusal alan olan Saraçoğlu Mahallesini emin olun atıl bırakmayacaktır. Saraçoğlu Mahallesi artık hukuksuzluğa karşı, anayasal haklarımızı gasp eden yönetimlere karşı bir direniş alanıdır.”şeklinde konuştu.

Candan, tüm Ankaralıları Saraçoğlu Mahallesi’ni kullanmaya davet ederek “burası bize ait, vakıflara peşkeş çekilmesine ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz.” Dedi.

“Zorla tahliye hasta ediyor”

Saraçoğlu Mahallesinde, zorla tahliye süreçleri ile travma yaşadıklarını söyleyen sakinler, çocukların süreçten çok etkilendiği, çocuklarda zona ve saç kıran hastalıklarının baş gösterdiğini ifade etti.

Saraçoğlu Mahallesi Koruma ve yaşatma derneği avukatı, Asım Özcan Zorla tahliyelerle ilgili suç duyurusunda bulunduk, hukuken bizi çıkartamazlar”şeklinde konuştu.

Okunma Sayisi : 1999
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 28.09.2020 - 14:22:14
Şu an 47 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları