Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
25 Haziran 2015

Atatürk’ün Marmara Köşkü’nün  Kaçak Saraya devrine dava açılıyor

Ankara 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından, Atatürk Orman Çiftliği’nde bulunan Atatürk’ün Marmara Köşkü’nün Cumhurbaşkanlığına devredilmesi kararını Mimarlar Odası Ankara Şubesi yargıya taşıyor. Konuya ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Atatürk’ün vasiyeti ihlal edilerek yapılan Kaçak saray’daki her hareket, her olay gündemimizdedir, Atatürk’ün  Marmara Köşkü Kaçak Saraya devredilemez, yargıya taşıyacağız.” dedi.

  

1928 yılında Mimar Ernest Egli tarafından Atatürk için Modern Çiftlik evi olarak tasarlanan Marmara Köşkü’nün, Atatürk Vasiyetini ihlal ederek, hukuku ihlal ederek, lüks ve şatafat içerisinde yapılan kaçak saraya devredilmesini kabul etmiyoruz diyen Candan: “ Marmara Köşkü, tıpkı Atatürk Orman Çiftliği gibi bize emanet edilmiştir. Yapıldığı dönemde yaklaşık maliyeti 47.000 lira civarında olan bu mütevazı yapının, lüksün ve şatafatın ve hukuksuzluğun, simgesi olan kaçak saray kullanımına devredilmesi kabul edilemez. Bu bizim 59. davamız olacak. Marmara Köşkü ne kadar mütevazılığın simgesi ise, Kaçak saray O kadar lüks ve şatafatın simgesidir” dedi.

 “Kaçak Sarayı meşrulaştırma çabaları afakidir”

Candan şöyle devam etti. “Dünyanın hangi demokratik ülkesinde Cumhurbaşkanı Kaçak bir mekanda oturmaktadır? Kaçak Sarayı meşrulaştırma çabaları afakidir. Hiç bir açıklama Kaçak Saray’ın kaçak olduğu gerçeğini gizleyemez, hukuksuz olduğu gerçeğini gizleyemez, kamu kaynaklarının lüks ve şatafat içerisinde israf edildiğini gizleyemez. Devri yapılmak istenen Marmara Köşkü’nün maliyetleri bellidir. Daha kaç liraya yapıldığını, hangi kalemlerden ne harcandığını, kamu ihale süreçlerinin şeffaf olup olmadığını, kaç odasının olduğu, hükümetin bakanlarının bile bilmediği bir yapı da yerin üzerindeki 2 bin oda yetmemiş, 450.000 metrekarelik inşaat alanı yetmemiş, birde Marmara Köşkü’nü istiyorlar. Kaçak sarayın kaç odası boştur, kaç kişi çalışmaktadır, kaç lira aylık gideri vardır, inşaat maliyetleri  ve dekorasyon malzemeleri  kalem kalem faturaları ile ihale belgeleri ile markaları ile açıklanana kadar, bu kaçak ve hukuksuz yapıdaki her hareket, her işlem takibimiz altındadır.” dedi. 

 

Okunma Sayisi : 2615
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 27.09.2020 - 12:52:41
Şu an 48 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları