Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
15 Nisan 2016

Gölge gibi izleyeceğiz

EGO Hangarlarına yapılacak yüksek yoğunluklu yapılaşmayı yakın takibe alan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, EGO hangarlarındaki ÇED sürecini gölge gibi izleyeceklerini, vahşete izin vermeyeceklerini söyledi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, EGO Hangarları arsasına inşa edilecek olan yüksek yoğunluklu yapılaşma sürecinin projesini, Şehircilik ve ÇED Komisyonu’nda masaya yatırdı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bu projenin acilen rafa kaldırılması gerektiğini bildirerek, “Bu sürecin her aşamasını, halk katılımı toplantılarını, bakanlık incelemesini, format belirleme süreçlerini gölge gibi izleyeceğiz. Bu vahşete  izin vermeyeceğiz” dedi.  

Endüstri mirası olması gereken EGO hangarlarını yıkarak 70-80 katlı  yapılaşmaya ilişkin bilgi veren Candan “Süreci yakın takibe aldık, Şehircilik komisyonumuz ve ÇED komisyonumuzdaki uzmanlarla toplantı yaparak Bakanlığa sunulan proje dosyasını incelemeye aldık. Komisyonumuzun değerlendirmeleri bu projenin acilen rafa kaldırılmasıdır” diye konuştu.

“Kentin matematiğini bozuyorsunuz”

Candan, bu projenin Ankaralılar’ın biriken tüm değerlerinin üstüne oturduğunu, tarihsel,kentsel değerleri, yeşil alanları ve ulaşımı bertaraf ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Ankara’nın Başkent kimliğini yok eden, kimliksizleştirecek bir yağma ve talan projesi ile karşı karşıyayız. Neoliberalizmin yağma politikalarının ‘mabetleri’ olan bu tür projeler İstanbul’un canını okudu, sıra Cumhuriyetin Başkenti’nin canını okumaya geldi. Bu projeleri kentin merkezine yaparsanız, kentin yaşamına kurşun sıkarsınız. Ulus ve Kızılay’ı yaşanmaz hale getirirsiniz. Kent bir matematiksel fonksiyon gibi çalışır. Kentin matematiğini bozuyorsunuz.”

Bakanlık tarafından “ÇED gereklidir kararı”nın Mimarlar Odası’nın açıklama yaptığı gün alındığına da dikkat çeken Candan, ÇED sürecinin bu şekilde başlatıldığına işaret etti.

 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 2788
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 18.10.2021 - 16:07:55
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları