Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
09 Mayıs 2016

Çayyolu Höyüğü Arkeopark olsun

Öğrencilerin Çayyolu Höyüğü projeleri takdir topladı. Atılım Üniversitesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Çankaya Belediyesi Çayyolu Semt Meclisi , Çayyolu'nda bulunan höyükle ilgili kent için önemli adımlar attı

Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi 2. Sınıf öğrencileri, öğretim görevlileri Ali Hakkan, Özlem Altun, Bülent Altay, Filiz Bal Koçyiğit, Aydanur Yenel, Günay Erdem, Tuğçe Utku koordinasyonunda Ankara’nın en eski yerleşimlerinden olan Çayyolu Höyüğü’nün arkeopark alanına dönüştürülmesine hizmet edecek projeler hazırladı.  Projeler büyük beğeni toplarken, yapılaşma tehdidi altında bulunan höyüğün korunması anlamında büyük farkındalık yarattı.

Tasarım stüdyolarının 2 aşamalı proje çalışmalarıyla; “Sürekli Barınma ve Süreli Konaklama Yapı/Yapı Grubu Mimari Proje Tasarımı”, “Müze Yapı/Yapı Grubu Mimari Proje Tasarımı” konulu, öğrencilerin ürettikleri projelere dair sergi, Çayyolu Semt Meclisi’nde açıldı.

Duyarlılık kazandırması amaçlandı

Serginin açılış toplantısına Atılım Üniversitesi  Güzel Sanatlar  Tasarım ve Mimarlık fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sevgi Lökçe, Atılım Üniversitesi Rektör Yardımcısı İsmail Bircan, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, proje koordinatörleri Çayyolu Semt Meclisi ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Atılım Üniversitesi Dekanı Prof.Dr. Sevgi Lökçe açılışta yaptığı konuşmada, üniversite olarak kente ve geleceğe duyarlı öğrenciler yetiştirdiklerini belirterek, “Sorumluluğunun bilincinde olan her mimar adayı zaten geleceğe iz bırakacaktır. Köy kırsal alan ve kentle ilgili bu kavramların ülkemizde karşılaştığı durum göz önüne alındığında problem zaten doğru seçilmiş, o problemin birtakım duyarlılıklar kazandırılması amaçlanmış.  Sorumluluklarımızın farkında olarak öğrencilerime teşekkürü borç biliyorum” diye konuştu.

Önemli bir kent sorununa parmak bastık

Proje yürütücülerinden olan Atılım Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ali Hakkan ise, proje çevresinde çok özgün fikirlerin ortaya çıktığına dikkat çekerek, “Çayyolu höyüğünün kazı başkanı, alandaki kazının 20 yıla yakın süreceğini söylemişti. Kent ve Çayyolu bağlamında çok tartışmalar oldu orada hiç görmediğimiz bir  derenin kanalizasyona dönüştüğü gördük.  Bu alanda yaşayan dostlarımızla birlikte bu alanı tartışmaya başladık. Alanı bir arkeopark projesi olarak önererek projeler ürettik ve önemli bir kent sorununa parmak bastık ” dedi.

Adı gibi bir atılım içinde

Aynı zamanda Atılım Üniversitesi öğretim görevlilerinden olan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da şunları söyledi:

“Atılım Üniversitesi’nin son üç dönem projelerini takip ettik. Katılımcı mimarlık konusunda adı gibi bir Atılım süreci içinde. Mimarlık ve toplumu buluşturmak ve sorun odaklarına dikkat çekmek ve çözüm oluşturmak üzere  mimari proje konularının verilmesi, çözüm önerilerinin üniversite, meslek odası halk ve yerel yönetim dörtgeninde paylaşılması çok değerli .Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak kentsel ölçekti sorunlara ortak akılla çözüm  önerisinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Birçok Üniversitemizin hayatın gerçekliğinden uzaklaşarak masa başı proje ürettiği ve eğitim sürecine yöneldiği bir noktada Atılım üniversitesi hayatın içine girmeye çalışıyor. Proje kapsamında Çayyolu Höyüğü’nün arkeopark olarak değerlendirilmesi çok büyük bir şans. Yerel yönetimle birlikte  hayata geçirilmesi  için elimizden geleni yapacağız. ”

Çayyolu Höyüğü'nde yapılaşma tehdidini masaya yatıracağız

Mimarlığın hayatın içinden dokunarak ve hissederek öğrenebileceğini vurgulayan Candan, “ Bu projelerle aslında hayatın içinde var olan şeyi hissediyorsun okul bittikten başka  bir okul başlıyor ve o zaman bunların değerini hissediyorsunuz. Bunları korumanın ayrı anlamı var.  Sergi Çayyolu Höyüğü’nün  korumanın önemine işaret ederek,  üniversite, yerel yönetimler, kentliler ve meslek odaları açısından önemli bir veriyi ortaya çıkarıyor. Bize ait olan höyüğün korunarak yeniden hayatın içine katılabilmesi için bir farkındalık bilincini oluşturuyor. Biz Mimarlar Odası Ankara Şubesi  olarak sorumluluğumuzu alarak Çayyolu Höyüğü’nün etrafındaki yapılaşma tehdidini de masaya yatıracağız” diye konuştu.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 

Okunma Sayisi : 3887
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 18.10.2021 - 16:07:55
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları