Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
23 Mayıs 2016

Mimarlar Rize'de Köy Okulunu onarmak için kolları sıvadı

Mimarlar, taşımalı eğitimden kaynaklı boşaltılan ve işlevsizleşen köy okullarını yeniden yaşama katmak için, mimarlık öğrencileri ile birlikte öğrenci kampı düzenleyerek, projelendirme ve onarımı yapmak üzere harekete geçti.

Boşaltılan köy okullarının hayata katılması kapsamında ilk uygulama Rize Fındıklı Gürsu köyünde bulunan "Taş Mektep"le başlayacak. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Eskişehir Şubesi, Gaziantep Şubesi ve Trabzon Şubesi tarafından işbirliği içerisinde koordine edilen öğrenci yaz kampında Gürsu köylüleri öğrencilere evlerini açtı. Köylülerinde katılımıyla onarılacak yapının kullanımı konusunda da, köyde yaşayanlarla birlikte, ortak akıl çalışması yürütülecek. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Şube başkanları "mimarlık öğrencilerinin yerinde deneyimle yoluyla mimarlığı paylaşmalarını önemsiyoruz" açıklamalarında bulundu.

"Taş Mektep mimarlığın ve köylülerin sesi olacak"

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: "Mimarlık hayatın içerisinde dokunarak hissederek, deneyimleyerek mimarlık kültürünü toplumla buluşturmanın bir aracı olan öğrenci yaz kampları ile Mimarlar odası öğrenciler için yaşamdan deneyimlenen bir ikinci eğitim alanı haline geliyor. Gürsu halkı bize evlerini açtı, mekteplerini emanet etti. Taş Mektep yaz kampı, suskunluğunu bozacak, mimarlığın ve köylülerin yeniden sesi olacak"

"Mekânın dile gelişini deneyimleyeceğiz"

Mimarlar Odası Eskişehir Şube Başkanı Canan Oytan: "Mimarlık öğrencilerinin okul döneminde mimarlık pratikleri ile buluşmasını önemsiyoruz. Mimarlığın yerelliği ile eğitimin evrenselliğinin harmanlandığı öğrenci yaz kampımız aynı zamanda, mimarlıkla birlikte öğrenmenin yeni mektebi olacak. Kültürü dili, yerelin mimarlığı, taş ahşap ve yaşamın buluşmasına Taş Mektep aracılık edecek."

 "Taş Mektep Mimarlıkla birlikte öğrenmenin yeni mektebi olacak"

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Hasan Özgür Girişken: "Köy okulları taşımalı eğitimden sonra boş kaldı. Mekânın yaşamla kurduğu bağ koptu. Gürsu Köyündeki Taş Mektep'te köyün yaşamı var, anıları var. Mekânın dile gelişini öğrenci yaz kampında öğrencilerle birlikte deneyimleyeceğiz. Taş mektep yaz kampı mekânla insanın kopmaz bağlarını, açığa çıkartacak. Doğa, yaşam, mekân ve mimarlık Karadeniz'in zorlu coğrafyasında buluşacak."

"Öğrenciler Karadenizi yaşam ve mekan ile birlikte deneyimleyecekler"

Mimarlar Odası Trabzon Şube Başkanı Gürol Ustaömeroğlu: "Karadeniz'in zorlu coğrafyasında, bir köy okulunu yeniden hayata katmak, planlamak, onarırken öğrenmek horona durmak gibidir. Gürsu Taş Mektep Öğrenci kampında öğrencilerimizin, Karadeniz Mimarlığı ile birlikte yörenin kültürünü paylaşmanın, Karadenizin, doğasının, ritminin,renginin, kültürünün mekana yansımasıdır. Öğrencilerimiz Karadenizi yaşam ve mekan ile birlikte deneyimleyecekler"

Karadeniz mimarlığı, doğal varlıkların tanınması, Taş Mektep'in tarihçesinin hazırlanması, onarımının projelendirilmesi ve yapılması, yörenin kültürünü öğrenme ve yaşamaya yönelik teknik geziler ve sosyo-kültürel etkinliklerle (forum, söyleşi, atölye çalışmaları, konserler, vb.)gerçekleştirilecek Gürsu "Taş Mektep" Mimarlık Öğrencileri Yaz Kampının birinci etabı  20-27 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Ücretsiz olarak düzenlenen "Taş mektep" öğrenci yaz kampı için öğrenciler 31 Mayısa kadar  düzenleyici Şubelere başvurabilirler.  

Okunma Sayisi : 2839
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 18.10.2021 - 16:07:55
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları