Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

Üyelerimize duyuru:

Aşağıdaki metin UIA 2005 Kongresi çerçevesinde yapılan hazırlıkları aktarmaktadır. Tüm üyelerimizin süreçten haberdar olmalarını diliyoruz. Kongre ve Genel Kurul hazırlıkları ile ilgili gelişmeleri sırası geldikçe sizlerle paylaşmak istiyoruz.

_____________________________ 
  
TMMOB MİMARLAR ODASI

ULUSLARARASI MİMARLAR BİRLİĞİ (UIA)

XXII. Dünya Mimarlık Kongresi

ve

XXIII. Genel Kurulu toplantıları

 

İSTANBUL 2005

__________________________

1 Kongre’nin Amacı ve Kapsamı

 • Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA), halen 110 ülkedeki resmi mimarlık meslek kuruluşunu bir araya getiren bir üst örgüt olarak, dünyadaki bir milyonu aşkın mimarı temsil etmektedir. 

Birliğin her üç yılda bir yapılan Dünya Mimarlık Kongreleri ve Genel Kurulları’nın hangi ülkede düzenleneceği, altı yıl öncesinden Genel Kurul’da delegelerin oyları ile belirlenmekte, UIA Konseyi’nin onayı ile kesinleşmektedir. Haziran 1999’da Pekin’de (Beijing) yapılan XXI. UIA Genel Kurulu’nda 2005 yılı Dünya Mimarlık Kongresi ve UIA Genel Kurulu toplantılarının İstanbul’da yapılması kararlaştırılmıştır.
 

 • UIA’nın Türkiye Kesimi olan TMMOB Mimarlar Odası ile UIA arasında 7 Nisan 2000 tarihinde imzalanan sözleşme uyarınca, UIA’nın 2005 yılı Kongresi, Genel Kurulu ve bunlarla bağlantılı diğer her türlü etkinlik, UIA adına, Mimarlar Odası tarafından düzenlenecek ve gerçekleştirilecektir.
   
 • Üç yılda bir dünya mimarları ile mimarlık öğrencilerini ve ilgili meslek sahiplerini bir araya getiren bu toplantılarda bugüne kadar 5-10 bin kişilik bir katılım olmuştur. 2002 yılında Berlin’de yapılan toplantılara katılım 5 bin dolayında gerçekleşmiştir. İstanbul 2005 için öngörülen katılım, bu aşamada 6.000 kişi düzeyindedir.
   

2 Örgütlenme Çalışmaları:

 • Haziran 2001’de Geçici Organizasyon Komitesi (GOK) ile Bilim Platformu oluşturuldu.
   
 • GOK, Nisan 2002’deki seçimlerden sonra yerini İstanbul 2005 Organizasyon Komitesi’ne bıraktı. 
 • Organizasyon Komitesi:

Başkan: Doğan Kuban

Genel Sekreter: Gürel Tüzün

Raportör: Süha Özkan

İdari-Mali Yönetici: Şefik Onat

Üyeler: Aydan Erim

Necip Mutlu

Fatih Söyler

Çiğdem Türkoğlu

Sekreter: Sena Altundağ
 
 

Bilim Komitesi:

Başkan: Süha Özkan

Sekreter: Aydan Balamir

 • Üyelerini UIA ile Mimarlar Odası’nın birlikte belirleyeceği Koordinasyon Konseyi ile Mali Komite kuruluş aşamasındadır.
   

3 Kongre’nin Teması

Doğan Kuban, Süha Özkan ve Aydan Balamir’den oluşan alt komite, Bilim Platformu’nda dile getirilen görüşleri dikkate alarak, Bilim Komitesi’nin çalışmalarına temel oluşturmak üzere, İstanbul 2005’in teması ve ele alınacak konular üzerinde çalıştı. Bu çalışmalar sonucunda İstanbul 2005’in teması “ Mimarlıkların Pazaryeri” olarak belirlendi.

4 Kongre’nin Yeri ve Takvimi

4.1 Kongre, 2-11 Temmuz 2005 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecektir. Kongre ve bağlı etkinlikleri ‘’Konferans Vadisi‘’ olarak adlandırılan, Harbiye Askeri Müze ve Kültür Merkezi, Hilton Convention Center, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Açık Hava Tiyatrosu, Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu ve İTÜ Taşkışla Kampusu’nun bulunduğu alanda yapılacaktır.

4.2 İstanbul 2005’in aşağıdaki takvim çerçevesinde gerçekleşmesi öngörülmektedir: 
  
 

GÜNLER

ETKİNLİKLER

1 Temmuz Cuma

Fuarın kurulması

2 Temmuz 

Cumartesi

Fuarın kurulması

Kayıt Bürosu’nun çalışmaya başlaması

UIA Sergileri’nin kurulması

Diğer sergilerin kurulması

Kongre öncesi turlar

3 Temmuz

Pazar

UIA Konsey Toplantısı (1 gün)

Kayıt

UIA Sergileri’nin kurulması

Diğer sergilerin ilk günü

Fuarın açılışı (18:00)

Kongre öncesi turlar

4 Temmuz

Pazartesi

Kongre: 1. Gün

Kayıt

UIA Çalışma Programları’nın toplantıları

UIA Sergileri’nin açılışı

Kongre açılış yemeği ve gösterisi

5 Temmuz

Salı

Kongre : 2. Gün

Açılış oturumu (sabah)

6 Temmuz

Çarşamba

Kongre : 3. Gün

7 Temmuz Perşembe

Kongre : 4. Gün

UIA Ödül Töreni

8 Temmuz

Cuma

Kapanış oturumu (öğleden sonra)

Kongre kapanış yemeği ve gösterisi

9 Temmuz

Cumartesi

UIA Genel Kurulu: 1. gün

Kongre sonrası turlar

10 Temmuz

Pazar

UIA Genel Kurulu: 2. gün

Sergilerin sökülmesi

Kongre sonrası turlar

Fuarın kapanışı

11 Temmuz

Pazartesi

UIA Konsey Toplantısı (1/2 gün)

Kongre sonrası turlar

Fuarın sökülmesi


 

5 İSTANBUL 2005 ve Bağlı Etkinlikleri

  1. İstanbul 2005 kapsamında XXII. UIA Kongresi, UIA Konsey Toplantıları, XXIII. UIA Genel Kurulu, Genel UIA Sergisi, TMMOB Mimarlar Odası sergisi ya da sergileri dahil olmak üzere çeşitli ek sergiler, UIA Çalışma Grupları ile Komisyonları’nın toplantıları, atölye çalışmaları, Uluslararası Mimarlık Fuarı ile çeşitli kültürel ve sosyal etkinlikler gerçekleştirilecektir.
  2. Kongre katılımcılarının kayıt işlemleri, Harbiye Askeri Müze ve Kültür Merkezi A. Fethi Paşa Salonu alt katının bir bölümünde yürütülecektir.
  3. XXII. UIA Kongresi: Temmuz akşamı düzenlenecek yemek ve gösteriyle başlayacak olan Kongre’nin açılış (5 Temmuz sabah) ve kapanış (8 Temmuz öğleden sonra) oturumları ile 6, 7 ve 8 Temmuz sabahları genel kurul düzeninde yapılacak ana tema oturumlarında en az 5.000 kişilik oturma yerine gereksinim olacaktır. Bu amaçla Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’ndeki Anadolu Oditoryumu’nun kullanılması, görüntü ve ses aktarımı yoluyla ve en az 4 adet büyük ekran aracılığıyla konuşmaların Rumeli Salonu’nda da izlenmesi planlanmaktadır. Ancak, UIA’nın 5.000 kişilik oturma yerinin aynı salonda bulunması konusunda ısrar etmesi olasılığı göz önünde bulundurularak, bu konu kesinlik kazanıncaya kadar, bu koşullara sahip bir başka mekan (örneğin Abdi İpekçi Spor Salonu) için de ön rezervasyon yapılacaktır.
    

 

Açılış ve kapanış oturumları ile genel kurul düzenindeki sabah oturumlarında İngilizce, Fransızca, Rusça, İspanyolca ve Türkçe dillerinde eşanlı çeviri hizmeti ve görüşmelerin İngilizce, Fransızca, ve Türkçe dillerinde banda alınması sağlanacaktır. Diğer bütün toplantılarda iki dilde eşanlı çeviri hizmeti sağlanacaktır.
 
 

  1. UIA Sergileri Harbiye Askeri Müze ve Kültür Merkezi A. Fethi Paşa Salonu’nun üst katı ile alt katın bir bölümünde, diğer sergiler ise Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun fuayelerinde düzenlenecektir.


UIA Sergileri : UIA Öğrenci Yarışması projelerini, UIA Ulusal Kesim Sergileri ile UIA Çalışma Programları Sergileri’ni içerecektir. Kongre’ye katılan her ülkeye ve UIA Çalışma Programları ve Komisyonları’nın her birine ücretsiz olarak 7,5 m2 yer ayrılacak ve belirli sayıda pano verilerek projelerini sergilemeleri sağlanacaktır. Yaklaşık 90 ülkenin katılması beklenmektedir. Ek sergileme alanı ve sergileme malzemesi istendiğinde ücreti karşılığında sağlanacaktır. UIA’ya ve ODA’ya tahsis edilen sergileme alanı ve panolar ücretsiz olacaktır.

Diğer Sergiler: Yaklaşık 1.000 m 2’ lik bir alana gerek vardır. ODA’nın sergileri dışında, diğer bütün sergiler için sergileme alanı ve sergileme malzemesi ücret karşılığında sağlanacaktır. Bu amaçla Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun fuayelerinin kullanılması planlanmaktadır. Bununla birlikte, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi ile İTÜ Taşkışla binası arasındaki yolun, trafiğe kapatılarak, bu amaçla kullanılması da bir seçenek olarak değerlendirilecektir.

  1. UIA Çalışma Programları ve Komisyonları’nın toplantıları İTÜ Taşkışla binasında yapılacaktır.
  2. Mimarların ve öğrencilerin birbirleriyle buluşmaları ve söyleşiler İTÜ Taşkışla binasında gerçekleştirilecektir. Bu toplantı ve söyleşiler herkese açık olacak, ama Kongre’nin kayıtlı katılımcıları dışında kalanlar bu etkinliklere günlük bilet alarak katılabileceklerdir. Bu günlük biletler yalnızca Taşkışla’daki etkinlikler için geçerli olacaktır.
  3. Uluslararası Mimarlık Fuarı, Hilton Convention Center’ın her iki katında düzenlenecektir. Fuar, yapı malzemelerinin yanı sıra, mimarlığa ilişkin bilgisayar donanım ve yazılımları ile yayınları kapsayacaktır.
  4. İstanbul 2005 çerçevesinde düzenlenecek diğer bütün toplantılar, Ana Kongre Merkezi olarak seçilen Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’nin yanı sıra, Harbiye Askeri Müze ve Kültür Merkezi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu, ve İTÜ Taşkışla binasında yapılacaktır. Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nun da çeşitli etkinlikler için kullanılması planlanmaktadır.
  5. UIA ile yapılan Sözleşme uyarınca, Kongre kayıt ücretleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:


6/2003’e kadar 6/2003-3/2004 4/2004-3/2005 4/2005 -

Mimarlar 250 $ 300$ 350$ 400$

Öğrenciler 150 $ 150$ 150$ 150$

Dünya Bankası tarafından belirlenen ve kişi başına gelir düzeyi 1.000 ABD Doları’nın altında olan en az gelişmiş ülkelerden gelecek katılımcılardan Mart 2005 sonuna kadar 150 ABD Doları, daha sonra da 180 ABD Doları kayıt ücreti alınacaktır.

Refakatçilerden kayıt ücreti alınmayacak, bu kişiler bilet alarak Kongre’yi izleyebilecek, etkinliklere katılabileceklerdir.
 
 

  1. Bilgi ve İletişim Noktaları: 3-10 Temmuz tarihleri arasında günde 12 saat (08:00-20:00 saatleri arasında) hizmet verecek, Kongre mekanlarında çeşitli yerlere yerleştirilmiş 100 (yüz) terminalden oluşan bir intranet kurulacaktır. Intranet sistemi bir “elektronik bülten tahtası” olarak işlev görecek, katılımcıların birbirleriyle ilişki kurmalarını, Kongre’ye ve İstanbul’daki sosyal-kültürel etkinliklere ilişkin bilgi edinmelerini sağlayacaktır. Sistemi kullanabilmeleri için, kayıt sırasında her katılımcıya bir kullanıcı adı ve şifre verilecektir.
  2. Kırtasiye ve Basılı Malzemeler 

 

5.11.1 Kongre Bültenleri

İçeriği ODA tarafından, UIA’nın 4 resmi dilinde ve Türkçe olarak hazırlanacak olan 4 (dört) Kongre Bülteni, Ocak 2003–Temmuz 2005 arasında yurt içinde ve dışında yaygın olarak dağıtılacaktır.

5.11.2 Kongre Afişi

ODA tarafından hazırlanacak afiş, UIA’nın 4 resmi dilinde (İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça) ve Türkçe olarak basılacak, yurt içinde ve tüm UIA ulusal kesimleri ile Türkiye’nin yurt dışı temsilcilikleri dahil olmak üzere yurt dışında dağıtılacaktır.

5.11.3 Bildiriler Kitabı

Katılımcılara dağıtılmak üzere, UIA’nın 4 resmi dilinde (İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça) ve Türkçe olarak basılacaktır.

5.11.4 Kongre Belgeleri

Kongrenin tamamlanmasından sonra ODA tarafından hazırlanacak raporlar tüm UIA Ulusal kesimlerine dağıtılacaktır.

5.11.5 Günlük Gazete

Klasik tabloid boyutunda, 4 renkli, 4 sayfa ve İngilizce olarak 5 gün boyunca yayımlanacaktır.

5.11.6 Genel Bilgi Broşürü

UIA Ulusal kesimlerine ve istekte bulunan katılımcılara rezervasyon formları ile birlikte gönderilecek olan broşür İngilizce ve Türkçe olarak basılacaktır. Broşür, KONGRE’nin yanı sıra, sağlık, vize, konaklama, sosyal ve kültürel etkinlikler, ülke vb. hakkında bilgi içerecektir.

   1. Kongre Çantası / Torbası
   2. “Türkiye ve Mimarlık” CD-ROM’u
     

 

 1. Berlin’deki Etkinlikler
   

 

6.1. Kongre’ye Türkiye’den katılan mimarlar için, Berlin’de yaşayan Mimar Cihan Arın’ın konuşmacı olduğu bir söyleşi ve gene Sn. Arın’ın kılavuzluğunda iki kent gezisi düzenlendi.

  1. “Anadolu’da Sivil Mimarlık ve Ev Geleneği Sergisi”
    

 

  1. İçeriği Oktay Ekinci, Cengiz Eruzun ve Deniz İncedayı tarafından hazırlanan, tasarımı Burçak Madran tarafından yapılan sergi, Berlin’deki Türkevi’nde 23 Temmuz saat 18:30’da açıldı. Açılışta Büyükelçi Korutürk ve Başkonsolos Durusoy başta olmak üzere, Büyükelçilik ve Başkonsolosluk çalışanları, Berlin’de yaşayan bazı Türkler ve Vassilis Sgoutas başta olmak üzere çok sayıda ülkeden delege ve Kongre katılımcısı hazır bulundu.
  2. Sergiyle ilgili olarak, bir broşür (3.000 adet) ve bir afiş (500 adet) basıldı. Her iki malzeme Kongre sırasında katılımcılara dağıtıldı.
  3. Sergiyle ilgili olarak bir Türkçe, bir de İngilizce basın açıklaması yayımlandı.
  4. Berlin Kongre Merkezi’nde 52,5 m 2’lik alanda, İstanbul fotoğraflarının yanı sıra bazı alt temaların da yer aldığı panolardan oluşan, tasarımını Burçak Madran’ın yaptığı “İstanbul 2005” standı düzenlendi.
  5. Kongre boyunca İstanbul 2005 Standı’nda 3.000 İstanbul 2005 broşürü, 3.000 İstanbul 2005 afişi, 3.000 sergi broşürü, 2.000 takvim, 2.000 bez torba, 2.000 nazar boncuğu ve 450 dolayında sergi afişi dağıtıldı. Bu dağıtım sırasında çok sayıda katılımcıyla bire bir ilişki kuruldu. İstanbul 2005 broşürlerinin 3.000 tanesi Kongre çantası dağıtımı sırasında katılımcılara verildi. Bütün broşür ve afişlerin tasarımı 2Tasarım (Mehmet Ulusel) tarafından yapıldı.
  6. Kongre’nin kapanış oturumunun sonunda ve kapanış partisinde, 6,5 dakikalık İstanbul 2005 tanıtım filmi gösterildi. Kapanış partisinde Harem grubu da bir konser verdi.
    
Okunma Sayisi : 4705
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 14.01.2021 - 14:29:31
Şu an 39 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları