Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
17 Mayıs 2017

Mimarlık örgütlerinden CHP ve HDP’ye ziyaret

Mimarlık örgütleri yıkımları gündeme taşımak ve TBMM Camisi’nin yıkılmaması için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu’nu ziyaret etti.

Ağahan ödüllü, bir mimari şaheser olarak tanımlanan ve Behruz Çinici ve Can Çinici tarafından tasarlanan TBMM Camisi’nin için yıkılmaması için mücadele eden mimarlık örgütleri, Başkentteki yıkımları siyasetin  gündemine taşımak hedefiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ile görüştü. 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve mimarlık örgütleri, Başkentteki Cumhuriyet dönemi mimari eserleri yönelik yıkım süreci ve tehdidi, kültürel mirasın yok edilmesi ve yıkımı gündeme gelen Ağahan ödüllü, bir mimarlık şaheseri olan Behruz Çinici ve Can Çinici tarafından tasarlanan TBMM Camisi için mücadeleye devam ediyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve mimarlık örgütleri bu kapsamda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ile görüştü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun makamındaki ziyaret eden Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Derneği 1927 Başkanı Lale Özgenel, Koruma Restorasyon Derneği Başkanı Müge Bahçeci, Türk Serbest Mimarlar Derneği 2.Başkanı Önder Kaya, Atılım üniversitesi GSTMF Mimarlık Bölüm Başkanı Selahattin Önür katıldı.

 HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ile yapılan görüşmeye ise Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve KORDER Yönetim Kurulu Üyesi Esengül İnan Polat katıldı. Görüşmelerde Cumhuriyetin Başkenti Ankara’da ki temsil yapıları, başkentlik kavramı yıkımlar ve tehditlerin ideolojinin mekana yansımasının bir ürünü olduğu değerlendirmesi ile yaşanan kültürsüzlük ve yok etme kültürü üzerine bilgi verildi.

Ankara’nın 81 ilin bir ili olmadığı,Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil eden sembol bir başkent olduğu, bu kapsamda, Ankara’ya yönelik yapılan tahribatların, bir kent ölçeğini aştığı ve tüm Türkiye’yi ve Cumhuriyete yönelik yürütülen tahribatlarla paralel gittiğinin altı çizildi. 

İller Bankası, Saraçoğlu Mahallesi,  Opera Binası, Gar Binası, TBMM’de yapılan tadilatlar  ve TBMM Camisinin  tescilinin kaldırılarak yıkım sürecinin dikkatle ele alınması gerektiğini belirten mimarlık örgütleri, değerlere sahip çıkarken, simgesellik, özgünlük, iz bırakma ve tarihselliği ile  ilişkin yapıların ve mekanlarında korunması gerektiği  bilgilendirmesinde de bulundu.

Mimarlık örgütleri, kent tarihini ve kültürünü, başkentlik kavramı ile  kollektif hafızayı yok eden yıkımların durdurulmasını istedi.

 Başkent'teki yıkımlar durdurulsun

Mimarlık örgütleri görüşmelerde ideolojinin mekân üzerinden şekillendiğine de dikkat çekerek, bu yıkımları partilerin de gündeme getirmesini talep etti. Mimarlık örgütleri,  Cumhuriyetin temsil yapıları ve Başkentin içinin boşaltılmasını, TBMM Camisi'nin yıkılmasına ilişkin girişiminin moderniteye vurulmuş bir darbe olduğunu belirterek, siyasi partilerin Başkent'in kültürünü ve hafızasını yok eden yıkımlara karşı harekete geçmesini istedi. 

TBMM Camisi'nin, dünyada başka bir örneği olmadığını ve hepimizin ortak bir değeri olduğunu da vurgulayan örgütler, zorunlu tahliyelerle insansızlaştırılarak çöküntü alanı haline getirilen Saraçoğlu Mahallesi, boşaltılarak hırsızlığa açık hale getirilen İller Bankası'nın korunmasının önemine de dikkat çekti.

CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu ve HDP Grup Başkan vekili Filiz Kerestecioğlu süreçle ilgileneceklerini, iletişimin devam edilmesini ifade ederken, HDP grubundan kent mücadelesi konusunda Mimarlar Odası Ankara Şubesinden daha detaylı bir bilgilendirme ve brifing talebi de geldi.

 

 TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 1761
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 27.10.2020 - 16:02:36
Şu an 59 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları